Śladami II Wojny Światowej (jednodniowa)

Obszar wpisujący się w Centralny ŁUK Turystyczny był świadkiem wielu historycznych wydarzeń, zrywów powstańczych, bardzo tragicznych dla Polski działań wojennych I i II wojny światowej.

 

Leszcze – dworek (0,5 godz.) Prawdopodobnie właśnie we dworze w Leszczach zrodziła się koncepcja Bitwy nad Bzurą. Zachował się fragment osobistego listu generała Tadeusza Kutrzeby do marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza; generał przebywał w tym miejscu 7 września 1939r., co upamiętnia izba pamięci Generała Tadeusza Kutrzeby oraz tablica znajdująca się na frontowej ścianie XIX-wiecznego dworu.

Krośniewice (1 godz.) Budynek zwany potocznie „Andersówka”, w którym urodził się i spędził wczesne dzieciństwo gen. Władysław Anders (1892-1970). Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego z interesującą salą poświęconą gen. Władysławowi Sikorskiemu. Znajduje się tutaj również ekspozycja ukazująca pamiątki po generale Władysławie Andersie.

Przejazd do Łęczycy (ok. 0,5 godz.)

Łęczyca (2- 2,5 godz.) Cmentarz parafialny, na kwaterach którego pochowano 644 polskich żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą 1939 r., wojskowe mogiły rosyjskie, niemieckie, austrowęgierskie z czasów I wojny światowej, zbiorowy grób poległych w walce z bolszewikami w latach 1918 -1920. Starówka -znajdują się tu Pomnik Bohaterów Bitwy nad Bzurą upamiętniający formacje armii „Poznań”, walczących w okolicach Łęczycy, ofiary okupacji hitlerowskiej, jak również upamiętniający fakt więzienia na zamku komturów krzyżackich po grunwaldzkim zwycięstwie oraz Pomnik – figurka Matki Boskiej (pl. T. Kościuszki) z tablicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości przez Łęczycę. W programie także wizyta w Muzeum na Zamku, w którym mieści się jedna z większych w Polsce kolekcja rzeźby demonologicznej oraz wystawa etnograficzna.

Tum (0,5 godz.) Archikolegiata w Tumie należy do jednych z najciekawszych i najbardziej znanych obiektów tego typu w Polsce; romańska świątynia została wzniesiona w XI w. i słynie między innymi z przepięknego portalu o bogatej symbolice. W czasie kampanii wrześniowej została zniszczona w znacznym stopniu. Następnie krótki spacer na pobliskie grodzisko zwane „Szwedzką Górą”. Oba te miejsca odegrały swoją rolę w czasie II wojny światowej. Na cmentarzu parafialnym – kwatera wojskowa 124 żołnierzy, którzy zginęli w Bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939r.

Przejazd do Piątku (ok.0,5 godz.)

Piątek ( 15 min) Pomnik „Krzyż” wzniesiony w miejscu zamordowania przez Wehrmacht 14.09.1939r. 44 mieszkańców Piątku. Pomnik Chwały 14 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej dla upamiętnienia Żołnierzy Września poległych w Bitwie nad Bzurą w 1939 roku. W murze pomnika widnieje wizerunek gen. bryg. Franciszka Włada, dowódcy 14 DP. Znajduje się tam również umieszczona w łuskach pocisków artyleryjskich ziemia zebrana z okolicznych pól bitewnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *